Ulgi podatkowe – rozliczenie z fiskusem

ulgi podatkowe

Podatnicy mogą zaoszczędzić spore pieniądze, uwzględniając w deklaracji podatkowej poniesione wydatki. Mowa o ulgach czy rozliczeniach przewidzianych w prawie podatkowym, które mogą obniżyć wartość podatku lub zmienić jego podstawę. Zobacz, jakie ulgi podatkowe możesz rozliczyć, aby zapłacić jak najmniej.

Ulgi podatkowe, z których możesz skorzystać przy rozliczeniu PIT-37?

Pamiętaj, że rozliczając się przy pomocy deklaracji PIT-28, PIT-36 czy PIT-37 możesz skorzystać z kilku ulg podatkowych takich jak:

  • remontowej,
  • z tytułu darowizn,
  • internetowej,
  • prorodzinnej
  • składki ZUS na ubezpieczenia społeczne,
  • na leki,
  • rehabilitacyjnej.

Ważne jest to, że wybrane przez Ciebie ulgi podatkowe nie wystarczy wykazać wyłącznie w rocznym zeznaniu podatkowym. Do składanego PIT-u powinieneś dołączyć dodatkowy załącznik PIT-O informujący o odliczeniach od dochodu.

W jaki sposób rozliczyć wybrane ulgi podatkowe?

Powyższe ulgi podatkowe to głównie odliczenia od dochodu na zasadach ogólnych. Co z tego wynika? Prowadzą do zmniejszenia kwoty odprowadzanego podatku do urzędu skarbowego. W celu poprawnego rozliczenia wystarczy poprawnie uzupełnić dane na formularzu PIT-O. Następnym z kroków jest jego dostarczenie do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego wraz z deklaracją PIT. Czynności te możesz zrobić również przy pomocy internetu.

Pamiętaj, że musisz mieć dowody wpłat związane z rozliczaną przez Ciebie ulgą. Na dokumentach powinny znajdować się Twoje dane identyfikacyjne, dane odbiorcy oraz kwoty poniesionych wydatków.

Ulga na internet

Jeśli w trakcie roku płaciłeś za internet, to masz prawo do wykazania tego w rocznym rozliczeniu. Możesz to zrobić, jeśli korzystałeś z sieci wyłącznie w celach prywatnych. Do ulgi nie możesz wliczyć kosztów modernizacji, instalacji czy obsługi sieci internetowej. Wykorzystujesz internet w działalności gospodarczej? W tym wypadku nie możesz skorzystać z tego rozliczenia.

Pamiętaj, że ten rodzaj odliczenia może zostać wykorzystany jedynie dwa razy, w dwóch następujących po sobie okresach podatkowych. Maksymalna ulga w jednym roku, którą możesz uzyskać to 760 zł.

Ulga prorodzinna

Ulgi podatkowe to forma wsparcia dla podatników. Ulga prorodzinna cieszy się jedną z największych popularności. Odliczenie dotyczy dzieci małoletnich, nad którymi w ubiegłym roku podatkowym sprawowano władzę rodzicielską, pełniono funkcję opiekuna prawnego lub funkcję rodziny zastępczej pod warunkiem, że w wyznaczonym okresie dziecko zamieszkiwało u danej osoby.

Z odliczenia możesz skorzystać również, jeśli masz pełnoletnie dziecko (do 25 roku życia), pod warunkiem, że uczy się lub studiuję za granicą i nie przekracza określonych kryteriów dochodowych.

Ulga związana z wydatkami na rehabilitację

Ulga rehabilitacyjna może być wykorzystywana przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Odliczeniu podlegają wydatki, które są przeznaczone na cele rehabilitacyjne lub ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Możesz z niego skorzystać np. w przypadku wynajęcia osoby nadzorującej Twoją rehabilitację, czy w związku z remontem w celu przystosowania łazienki do codziennych czynności. Co ważne, opłaty te nie mogą być finansowane ze źródeł ZUS.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *