Nowe przepisy odliczeń dla twórców. Kogo obejmą zmiany?

kalkulator-podatek-tworcy

Czy do tej pory rozliczałeś się za pomocą odliczeń dla twórców z tytułu posiadania praw autorskich? Rok 2018 przyniósł za sobą wiele zmian w tym zakresie. Nowe przepisy sprawiły, że odliczenia od podatku nie dotyczą już tych samych zawodów, co w latach ubiegłych. Dowiedz się, czy możesz się rozliczać przy pomocy podwyższonych kosztów autorskich.

Jakie zawody, nie będą mogły rozliczać się z podwyższonych kosztów przychodu?

Zgodnie z nowelizacją przepisów, lista twórczej działalności objęta możliwością odliczenia podwyższonych kosztów została mocno okrojona. Zmiana ta nie jest korzystna dla wielu twórców, których zawody nie znalazły się na powyższej liście. Jeśli, Twoja profesja nie została wpisana w możliwość odliczenia od podatku w wysokości 50%, to będziesz mógł stosować jedynie standardowe rozliczenie. Jego wartość to 20% w przypadku pracy na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to odliczysz ryczałtowo kwotę 111,25 zł rocznie.

Dotychczas, jeśli działałeś m.in. w obszarach copywritingu, inżynierii, grafiki komputerowej czy geodezji, to mogłeś skorzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Obecnie nie będzie już to możliwe.

Co więcej, nowelizacja ustawy podatku dochodowego od osób fizycznych może być różnie interpretowana. Co za tym idzie, organy podatkowe będą mogły kwestionować zastosowanie preferencyjnych kosztów poszczególnych przychodów.

Odliczenia od podatku – kto skorzysta z 50% rozliczenia kosztów przychodu?

Zawody twórcze i innowacyjne pozwalają często na odliczenia od podatku o wartości 50% kosztów uzyskania przychodu. Niestety zmiany, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, pozbawiły część działalności prawa do rozliczenia preferencyjnych kosztów. Obecnie, 50- procentowe odliczenia będą Cię obowiązywały wyłącznie, jeśli otrzymujesz przychody z branż lub działalności:

  • badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej,
  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, montażystów, kaskaderów, scenarzystów i operatorów obrazu i dźwięku,
  • publicystycznej,
  • twórczej w zakresie architektury, architektury krajobrazu, architektury wnętrz, literatury pięknej, muzyki, sztuk plastycznych, fotografiki, urbanistyki, twórczości audiowizualnej, choreografii, sztuki ludowej, dziennikarstwa, lutnictwa artystycznego i programów komputerowych,
  • artystycznej w zakresie reżyserii teatralnej i estradowej, kostiumografii, scenografii, wokalistyki, instrumentalistyki, sztuki tanecznej i cyrkowej, dyrygentury oraz sztuki aktorskiej i estradowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *