Wspólne zeznanie podatkowe. Kiedy warto rozliczyć PIT z małżonkiem?

Możliwość złożenia zeznania PIT z małżonkiem stanowi duże ułatwienie. Wystarczy tylko wypełnić wspólny formularz. Dzięki temu zwrot podatku zostanie później przelany na jedno konto. Warto wspomnieć też o tym, że w przypadku wspólnych rozliczeń podatnicy mają możliwość zapłacenia niższej kwoty podatku niż wtedy, gdy deklaracje są składane oddzielnie. Zobacz, kto może wypełnić deklarację podatkową wspólnie z małżonkiem.

Kogo dotyczy rozliczenie PIT z małżonkiem?

Podatnicy zawsze mają możliwość skorzystania z opcji osobnego rozliczenia. Mogą też wypełnić zeznanie PIT z małżonkiem w określonych sytuacjach. Jakie są główne warunki, które trzeba spełnić, by móc rozliczać się wraz z żoną lub mężem?

  • Małżonkowie muszą posiadać wspólnotę majątkową – również w trakcie trwania całego okresu podatkowego za jaki rozliczają się z fiskusem,
  • Para musi pozostawać w związku małżeńskim przez cały okres, którego dotyczy składane zeznanie. Wyjątkiem jest śmierć jednego z małżonków.
  • Małżonkowie są obywatelami polskimi.

Kiedy rozliczenie PIT z małżonkiem jest opłacalne?

W jakich przypadkach lepiej wypełnić PIT z małżonkiem, a kiedy lepiej rozliczyć się za pomocą osobnych zeznań podatkowych? W tym pierwszym przypadku podatek obliczamy w kilku krokach. Najpierw należy zsumować dochody żony i męża, a następnie podzielić otrzymaną sumę na pół. Na podstawie tej kwoty należy obliczyć wysokość podatku, a następnie pomnożyć ją razy dwa.

Wynika z tego, że wspólne rozliczenie jest opłacalne w sytuacji, gdy jeden z małżonków ma wysokie dochody. Muszą być na tyle duże, że ich łączna suma pozwala na obliczanie podatku według wyższej stawki.

Najkorzystniejsza sytuacja to taka, w której jedno z małżonków nie pracuje, a co za tym idzie, nie otrzymuje dochodów. Jeśli natomiast drugi z nich osiąga dochody, które przekraczają rocznie 85 528 złotych, to pozwala to na przejście do 32% stawki podatkowej.

Kiedy nie rozliczysz się wspólnie?

Zastanawiasz się kto nie może skorzystać z przywileju składania zeznania PIT z małżonkiem? Taka sytuacja ma miejsce, jeśli Ty lub osoba, z którą jesteś w związku małżeńskim, korzystaliście z opodatkowania na następujących zasadach:

  • zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych,
  • zryczałtowanego podatku od prowadzonej działalności gospodarczej (mowa o karcie podatkowej bądź ryczałcie ewidencjonowanym),
  • 19% podatku liniowego,
  • podatku tonażowego.

Pamiętaj, że możliwości wypełniania deklaracji wraz z małżonkiem nie tracą podatnicy, którzy posiadają przychody z tytułu:

  • kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% podatkiem zryczałtowanym,
  • najmu prywatnego opodatkowanego 8,5% ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych,
  • działalności rolniczej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *