zmiany w pit

Rozliczenie podatku – zmiany w PIT za 2018 rok

Nowy rok podatkowy przyniesie ze sobą szereg istotnych zmian w przepisach, które warto znać.  Będą one dotyczyły osób rozliczających się na zasadach ogólnych, ale również i właścicieli firm. Warto mieć na uwadze, że deklaracje muszą być złożone na aktualnych formularzach. Zapoznaj się z listą najważniejszych zmian w PIT za rok 2018.

Jaka będzie kwota wolna od podatku w PIT za rok 2018?

Wysokość kwoty wolnej od podatku to jedna ze zmian w PIT za rok 2018. Kwota ta uległa podwyższeniu – zamiast  6001 zł będzie wynosić 8001 zł. Będą z niej mogli jednak korzystać wyłącznie Ci płatnicy, którzy rozliczają się na podstawie formularza PIT-36 i PIT-37. Co za tym idzie niektórzy podatnicy będą mogli zastosować wyższą niż do tej pory kwotę zmniejszającą zobowiązanie u fiskusa. Będzie ona za niedługo wynosić 1440 zł. Kolejną zmianą jest podwyższenie wysokości rocznych dochodów uprawniających do  tego, by odliczyć od podatku podwyższoną sumę. Wkrótce będą mogły to zrobić osoby, które zarobiły maksymalnie 13 tys. zł rocznie – to o 2 tys. zł więcej niż w 2017 r.

Koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany w PIT za 2018 rok

Przepisy wprowadzone w 2018 roku pozwalają twórcom na korzystanie z wyższego niż dotychczas limitu przychodów uprawniającego do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Mocno skrócona została jednak lista działalności, które mogą korzystać z rozliczenia jako twórcy w PIT za rok 2018. Warto wiedzieć, że koszty uzyskania przychodów przysługują z tytułu:

  • przychodów uzyskanych z prac autorskich w ramach listy zawodów uprawnionych,
  • przychodów z przeniesienie praw wynalazczych,
  • przychodów z licencji do wynalazków.

Suma łącznych wpływów, które uprawniają do kosztów obniżonych, została zmieniona z 42.764 zł do 85.528 zł. Należy pamiętać, że limit jest należny ze wszystkich tytułów uzyskania przychodów i jest ustalany od przychodu o wartości 171.056 zł. Jeśli wyżej wymieniony próg zostanie przekroczony, to prawo do odliczenia kosztów autorskich przestaje przysługiwać.

Ryczałt za wynajem – nowa stawka w PIT za 2018 rok

Jedna z istotnych zmian podatkowych miała miejsce w związku z nieruchomościami. Dotyczy ona zmiany stawki ryczałtu od dochodów z wynajmu w PIT za 2018 rok. Wyniesie ona 8,5% wtedy, gdy łączna wartość rocznych przychodów z tego tytułu nie przekroczy 100.000 zł. Natomiast jeśli wpływy będą wyższe od tej kwoty, to ustalona wartość będzie wynosiła 12,5%. Do tej pory przepisy ustalały podatek na wysokości 8,5% niezależnie od wysokości osiągniętego przychodu.

Nierejestrowana działalność kwalifikowana jako inne źródło przychodów

W 2018 roku nastąpiła ważna zmiana w przepisach. Podatnicy mają prawo wykonywać działalność we własnym imieniu bez potrzeby zakładania swojej firmy. Warunek, który musi zostać spełniony to nieprzekroczenie przychodu o wysokości 1050 zł miesięcznie. Przychody z nierejestrowanej działalności należy ująć w deklaracji PIT za 2018 rok. Będą one uważane za inne źródło przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *