1% podatku na organizacje pożytku publicznego – komu i ile możesz przekazać?

Organizacje pożytku publicznego to organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność co najmniej od dwóch lat. Wśród nich znajdują się stowarzyszenia promujące kulturę, prowadzące działalność prospołeczną, chroniące środowisko i prawa zwierząt czy wspierające osoby niepełnosprawne. Każdy z podatników, wypełniając roczną deklarację podatkową, może przekazać swój 1% podatku na wybraną organizację. Jaką kwotę może przeznaczyć i w jaki sposób to zrobić?

 

Organizacje pożytku publicznego

Organizacja, aby zyskać status OPP (czyli organizacji pożytku publicznego), musi uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego z informacją o spełnieniu przez nią określonych warunków. Z założenia musi być to organizacja pozarządowa (wyłączając fundacje należące do partii politycznych), prowadząca działalność w obszarze tzw. pożytku publicznego przez co najmniej dwa lata.

Aby organizacja mogła przyjąć 1 procent podatku, musi znaleźć się w wykazie ustawowym. Warunkiem koniecznym jest obecność w wykazie do 30 listopada roku podatkowego, z którego rozlicza się podatnik.

 

Kto może przekazać 1% podatku?

Każdy podatnik rozliczający się z fiskusem ma możliwość przekazania 1% podatku bezpośrednio na rzecz wybranej organizacji. W ten sposób dana kwota trafia z budżetu państwa na wybrany przez niego cel.

Wartość przekazywana na rzecz organizacji nie może przekroczyć 1% podatku z danego roku. Zadeklarowana kwota może być jednak niższa. Jeśli natomiast składasz więcej niż jedno zeznanie podatkowe, w każdym z nich możesz osobno przekazać 1 procent na rzecz innej organizacji.

 

Jak przekazać 1 procent podatku na OPP?

Warunkiem przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego jest złożenie deklaracji PIT w terminie, czyli do końca kwietnia (lub końca stycznia w przypadku PIT-28). Nie oznacza to, że podatnicy składający korektę zeznania podatkowego nie mogą przekazać 1 procenta. Liczy się wyłącznie złożenie PIT w ustawowym czasie.

Zadeklarowanie chęci przekazania 1% podatku nie powinno stwarzać podatnikom problemów. W zeznaniu należy zawrzeć 2 ważne informacje:

  • Numer organizacji zgodny z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego,
  • Przekazywaną kwotę.

Opcjonalną informacją, jaką można zawrzeć, jest określenie celu, na jaki 1% podatku ma zostać przeznaczony. Jeśli taka informacja nie pojawi się w zeznaniu podatkowym, nie umniejszy to ważności przekazanej kwoty.

Przed złożeniem deklaracji PIT do urzędu warto jeszcze raz sprawdzić poprawność danych. Popełnienie błędu przy wpisywaniu numeru organizacji poskutkuje nieprzekazaniem 1 procenta na wybrany cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *