Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku?

Każdy z podatników do 30 kwietnia co roku ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Deklaracja ma wskazać te czynności, które generowały przychody. Podatnik składając PIT oświadcza też, jakie kwoty zaliczek pobrał w poprzednim roku podatkowym. Zwrot podatku przysługuje mu wówczas, kiedy w ciągu roku wpłacił więcej zaliczek, niż wyniosła łączna kwota podatku za ten okres.

 

Zwrot podatku w 3 miesiące

To, co najbardziej interesuje podatników po złożeniu deklaracji, to maksymalny czas, w ciągu którego otrzymają przysługujący im zwrot podatku. Zazwyczaj właściwy urząd skarbowy na towarzyszące temu czynności ma 3 miesiące. Często jednak podatnik otrzymuje należną mu kwotę o wiele szybciej.

Trzy miesiące, w trakcie których organ skarbowy ma za zadanie rozpatrzyć zeznanie, liczy się od chwili jej złożenia. W zależności od wybranego przez podatnika sposobu, może to być dzień wysłania PITu listem poleconym, złożenia deklaracji online lub osobiście we właściwym urzędzie skarbowym.

 

Co, jeśli zwrot nie dotarł w ciągu 3 miesięcy?

W wyjątkowych sytuacjach podatnicy mogą czekać na zwrot podatku nieco dłużej, niż 3 miesiące. Najczęstszą przyczyną opóźnienia jest wykrycie przez organ skarbowy błędów w złożonej deklaracji. W takiej sytuacji podatnik otrzyma od urzędu pismo, a w nim wyjaśnienie o powstałych nieścisłościach, a także informację, jakie czynności powinien podjąć.

Może to być dostarczenie brakującego dokumentu lub złożenie korekty zeznania podatkowego. Jeśli podatnik zdecyduje się na korekcję zeznania samodzielnie, wówczas organ skarbowy ma 3 miesiące (od chwili złożenia korekty) na zwrot podatku.

 

Co może oznaczać zwrot po terminie

Zanim zaczniesz martwić się o to, że zwrot podatku nie dotarł do Ciebie na czas, upewnij się, że wykonujesz obliczenia w prawidłowy sposób. Trzy miesiące należy liczyć od dnia:

  • W przypadku zwrotu w gotówce – nadania przekazu pocztowego, wypłacenia nadpłaty przez urząd lub pozostawienia jej do odbioru w kasie,
  • W przypadku zwrotu na konto podatnika – złożenia polecenia przelewu.

Jeśli po upływie tego czasu podatnik nie otrzymał należnego mu zwrotu, przysługują mu odsetki za niedotrzymanie przez urząd terminu. Wówczas stosuje się odsetki podatkowe – w przypadku, gdy kwota zwrotu przekracza 11,60 zł. Do mniejszych należności nie nalicza się odsetek.

 

Czy można przyspieszyć zwrot podatku?

Chociaż urzędy zastrzegają sobie prawo zwrotu do 3 miesięcy, w rzeczywistości często zwracają należny podatek o wiele wcześniej. Ten termin zależy również od samego podatnika i tego, w jaki sposób złoży swoją deklarację.

Co można zrobić, żeby przyspieszyć zwrot podatku? Po pierwsze, złożyć zeznanie podatkowe tak szybko, jak to możliwe. Wtedy na zwrot podatku wystarczy poczekać zaledwie kilkanaście dni lub kilka tygodni. Istotny jest też sposób złożenia deklaracji. Jeśli zdecydujesz się na wypełnienie jej online, program samodzielnie dokona obliczeń i poinformuje Cię, czy urząd skarbowy przyjął PIT. Unikniesz czekania na złożenie deklaracji w urzędzie, a jedyne co pozostanie to oczekiwanie na szybki zwrot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *