podatek na raty

Czy mogę zapłacić podatek na raty?

Uregulowanie podatku jest jednym z Twoich podstawowych obowiązków. Jeśli zapłaciłeś za niską zaliczkę na PIT, musisz rozliczyć różnicę w urzędzie skarbowym. A co, jeśli nie posiadasz środków na natychmiastową spłatę? Istnieje rozwiązanie, które może Ci pomóc wyjść z tej sytuacji. Jest to rozłożenie podatku PIT na raty.

Podatek na raty – sprawdź, czy Ci przysługuje

Jeśli nie zapłacisz swojej należności w terminie, organ skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne, a Ty zostaniesz dodatkowo obciążony kosztami prowadzenia sprawy. Podatek na raty to możliwość rozłożenia spłaty na dłuższy okres. Wniosek ten złożysz w formularzu RAT-Z.

Czy można starać się o PIT na raty? Przysługuje Ci taka możliwość na pisemną prośbę, złożoną do urzędu skarbowego. Ulga może być udzielona jedynie przez organ podatkowy.

Lista informacji, które należy zamieścić we wniosku:

  • informacja o tym, od kogo pochodzi dokument,
  • informacja o tym, do kogo jest on kierowany,
  • wykazanie interesu podatnika albo interesu publicznego w związku z przyznaniem omawianej ulgi,
  • Twój podpis.

Przekonujące uzasadnienie jest najważniejszym z czynników decydujących o rozłożeniu PIT na raty. Twoja prośba może nie zostać pozytywnie rozpatrzona, jeśli jako uzasadnienie umieścisz w niej tylko informację o braku środków do spłaty należności.

Decyzje urzędu mają charakter uznaniowy. Oznacza to, że podatek na raty będzie wynikał z indywidualnej oceny Twojej możliwości spłaty należności. Decyzja zostanie wydana przez fiskusa na podstawie posiadanego materiału dowodowego. W przypadku otrzymania odmownej odpowiedzi możesz odwołać się w ciągu 14 dni od orzeczenia urzędu skarbowego. Zrobisz to przez skierowanie dokumentu do organu wyższego stopnia – w tym przypadku jest to izba skarbowa.

PIT na raty – poznaj inne rozwiązania

Podatek na raty nie eliminuje całości Twoich problemów finansowych? Istnieje inne udogodnienie, które może Ci pomóc w tej sytuacji. Jest to odroczenie terminu płatności, czyli dodatkowe rozwiązanie przewidziane dla podatnika.

Podobnie jak podatek na raty, odroczenie może dotyczyć zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Składając wniosek o odroczenie, możesz w nim zamieścić termin, na który chciałbyś przesunąć spłatę wyznaczonej kwoty. Jeśli organ skarbowy wyda pozytywną odpowiedź, to otrzymasz nowy termin spłaty.

Pamiętaj o tym, że zaległość podatkowa rodzi się z przekształcenia zobowiązania podatkowego po upływie terminu jego spłaty. Musisz zdawać sobie również sprawę z tego, że odroczenie bezterminowe nie jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *