Urząd skarbowy wypełni Twój e-PIT. Zmiany w 2019 roku.

urzad-skarbowy pit podatek

Nowy rok podatkowy niesie za sobą szereg zmiany w zakresie rozliczenia PIT-ów. Podatnicy nie będą musieli wypełniać samodzielnie zeznań podatkowych i zanosić ich do urzędów. Obowiązki te przejmie Krajowa Administracja Skarbowa. Jest to odpowiedź na zainteresowanie Polaków e-deklaracjami, które w 2018 roku wyniosły około 65% wszystkich PIT-ów. Twój e-PIT, będzie dostępny dla osób rozliczających się za pomocą deklaracji PIT-37 i PIT-38.

Twój e-PIT, co musisz o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadzi nowa usługa Twój e-PIT? Podatnik nie będzie musiał wypełniać deklaracji podatkowej i składać jej w urzędzie skarbowym. Jest to spore udogodnienie i wygoda dla wielu osób. Ponadto nowości dotyczą też dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z danych ulg i odliczeń. Będą one automatycznie pobierane z systemu Krajowej Administracji Skarbowej i rejestrów innych zewnętrznych instytucji.

KAS przygotuje Twój e-PIT. Dotyczy to tylko zeznań PIT-37 i PIT-38. Dokona tego na podstawie danych od płatników i ubiegłorocznych zeznań (dowie się z nich m.in. o ulgach, z których korzystaliśmy). W 2020 roku Twój e-PIT będzie dotyczył też osób prowadzących działalność gospodarczą (czyli osób rozliczających się za pomocą PIT-36 i PIT-36L).

Twój e-PIT, w jaki sposób mogę z niego skorzystać?

Działania organów podatkowych, pozwolą na ułatwienie spraw z deklaracjami dla podatników. Jak się okazuję, do rozliczenia e-PIT nie potrzeba składać żadnych wniosków i formularzy. Krajowa Administracja Skarbowa uzupełni zeznanie każdego do 15 lutego 2019 roku i przekaże je za pomocą portalu podatkowego. Po wejściu na serwis i zalogowaniu będzie można:

  • wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chce się przekazać 1% podatku,
  • uzupełnić dane dotyczące ulg i odliczeń,
  • zaakceptować Twój e-PIT, bez wprowadzenia zmian,
  • zrezygnować z usługi i rozliczyć się za pomocą tradycyjnych metod,
  • nie wykonywać żadnych kroków.

W przypadku ostatniego punktu, jeśli żadne działania nie zostaną podjęte, to z upływem 30 kwietnia – czyli ostatecznej daty składania deklaracji, PIT zostanie automatycznie zaakceptowany.

Rozwiązania, które mają wejść w życie, wprowadzą zasady przyjaznego, prostego i przejrzystego rozliczenia dla podatników, które do tej pory przysparzało problemów.

Przy pomocy, jakiej metody warto się rozliczyć?

Pamiętaj, że Twój e-PIT nie wyklucza możliwości złożenia deklaracji podatkowej przy pomocy innych metod. Może ona wciąż zostać wypełniona ręcznie i dostarczona osobiście lub wysłana za pomocą poczty. Istnieje opcja złożenia PIT poprzez e-Deklaracje. Dokumenty składane za pomocą tych możliwości będą pierwsze w kolejce do rozpatrzenia.

Twój e-PIT w 2019 roku nie będzie dostępny dla każdego. Dotyczyć będzie wyłącznie rozliczeń przy pomocy PIT-37 i PIT-38. W kolejnym roku podatkowym, z tej opcji będą mogli skorzystać przedsiębiorcy składający zeznanie PIT 36 i PIT-36L.

Warto pamiętać o tym, że e-Deklaracje to jedna z wygodnych i szybkich form rozliczenia z fiskusem. Jedną z największych zalet jest kontrola nad wypełnianym przez nas formularzem. Podatnik może sam zadecydować, jakie ulgi i odliczenia zawrzeć na zeznaniu, a wszystko to może zrobić przez internet.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *