korekta pit

Korekta PIT – jak ją wypełnić i do kiedy złożyć

Żeby popełnić błąd w wypełnianiu deklaracji rocznej nie potrzeba wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, postawienie przecinka w złym miejscu czy nieznajomość przepisów. Jeśli złożyłeś już dokument do urzędu skarbowego, pozostaje Ci korekta PIT. Taki formularz z poprawnymi danymi powinieneś zanieść do organu podatkowego, do którego dotarło niepoprawnie wypełnione zeznanie. Jedynym przeciwwskazaniem jest prowadzone przeciwko podatnikowi postępowanie lub kontrola skarbowa.

Korekta PIT – kiedy możesz ją złożyć?

Kiedy może mieć miejsce korekta PIT? Taki dokument podatnik może złożyć wówczas, gdy formularz przekazany do organu podatkowego okazał się posiadać błędy. Zeznanie korygujące pozwala podatnikowi na zmianę pierwotnych treści wpisanych w deklaracji. Po złożeniu dokumentu, urząd nie będzie brał pod uwagę informacji zawartych w pierwszej wersji, ale w poprawionej. To istotne szczególnie w przypadku ewentualnej kontroli, podczas której do wglądu zostanie przekazana korekta PIT.

Ile masz czasu na dostarczenie korekty do urzędu? Termin jest stosunkowo długi, bo z reguły jest to aż 5 lat – licząc od końca roku, w którym złożyłeś pierwotne zeznanie. Oznacza to, że jeśli pomyliłeś się przy wypełnianiu deklaracji z 2018 roku, zeznanie korygujące możesz dostarczyć do końca 2024 roku.

Poprawa PIT trwa kilka chwil

Zmiany zeznania podatkowego nie należy się obawiać. W praktyce korekta PIT zajmuje nie więcej, niż wypełnienie pierwotnej deklaracji podatkowej. W zasadzie wypełnienie dwóch formularzy różni się jedynie zaznaczeniem odpowiedniego pola: „złożenie zeznania” lub „korekta zeznania”. Dokument korygujący wypełniasz więc w ten sam sposób, co właściwą deklarację, z tą różnicą, że należy zaznaczyć pole dotyczące korekty.

Sposób złożenia dokumentu jest dowolny. Korekta PIT może być dostarczona do urzędu przez zaniesienie jej osobiście, wysłanie pocztą lub złożenie przez internet. Ważne jest, że formularz musi zostać dostarczony do tego samego urzędu skarbowego, co pierwotny, chyba, że błędem było dostarczenie pierwszego dokumentu do nieprawidłowego urzędu. Co więcej, jeśli przykładowo dostarczyłeś deklarację osobiście, jej korektę możesz wysłać np. internetowo.

Korekta PIT samemu lub z małżonkiem

Dobra informacja dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem jest taka, że tak w przypadku zeznania podatkowego, korekta PIT również może być wypełniona wspólnie. Co istotne, formularz korygujący można złożyć wspólnie nawet wtedy, gdy pierwsze wersje formularzy każdy z małżonków składał do urzędu skarbowego samodzielnie. Do dnia upływu terminu składania zeznań należy wypełnić korektę i dostarczyć ją do odpowiedniego organu na wspólnym formularzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *