Sprawdź, ile Ci przysługuje – koszty uzyskania przychodu, koszty podwyższone

Każdy podatnik dojeżdżający do pracy z innej miejscowości może rozliczyć tak zwane koszty podwyższone. Dotyczy to również osób, których koszty uzyskania przychodów są wyższe niż koszty określone w sposobie zryczałtowanym. Przeczytaj o tym, jak wypełnić PIT i rozliczyć wydatki poniesione na wyjazdy.

 

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu to wydatki, jakie musisz ponieść w celu uzyskania przychodu z Twojej pracy. Możesz je odliczyć, by zrekompensować swoje straty, które ponosisz, aby uzyskać wynagrodzenie. Kwota ta jest stała i nie zmienia się od wielu lat. Dowiedz się, jakie kwoty możesz uzyskać.

Jeśli pracujesz w miejscowości, w której obecnie mieszkasz, to twoje koszty uzyskania przychodu mogą wynosić:

  • z tytułu jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku oraz pracy nakładczej: 111,25 zł miesięcznie (maksymalnie 1335 zł rocznie),
  • równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku oraz pracy nakładczej: 111,25 miesięcznie (maksymalnie 2002,05 zł rocznie).

 

W jakim przypadku dotyczą Cię koszty podwyższone uzyskania przychodu?

W prawie są przewidziane sytuacje, w których stosuje się koszty podwyższone uzyskiwania dochodu. Są to koszty, które mogą wynieść 139,06 zł miesięcznie. Możesz się o nie ubiegać, gdy mieszkasz poza miejscowością, w której pracujesz. Dotyczy to miejsca zamieszkania (nie liczy się meldunek).

Koszty uzyskania przychodu, jakie możesz odliczyć, to:

  • z tytułu jednego stosunku pracy, jest to 139,06 zł miesięcznie – maksymalnie 1668,72 zł rocznie,
  • z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy, jest to: 139,06 zł miesięcznie – maksymalnie 2502,56 zł rocznie.

Pamiętaj, o tym, że koszty podwyższone nie mogą zostać przez Ciebie odliczone, jeśli otrzymujesz dodatek za rozłąkę.

 

Koszty podwyższone – jak rozliczyć?

Koszty uzyskania przychodu służą do obniżenia podstawy opodatkowania. Dzięki nim możesz obniżyć swoją zaliczkę na podatek dochodowy. Koszty podwyższone możesz zastosować po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego oświadczenia. Musisz w nim poinformować o swoim miejscu zamieszkania, które jest inne niż miejscowość, w jakiej pracujesz. Nie możesz przy tym otrzymywać dodatku za rozłąkę.

Jeśli nie złożysz tego oświadczenia, Twój pracodawca nie może zastosować podwyższonych kosztów uzyskania przychodu przy wyliczeniu zaliczki na podatek. Możesz również rozliczyć wyższe koszty niż te określane ustawowo, wystarczy, że będziesz miał imienny bilet okresowy, na którego podstawie rozliczysz swoje realne nakłady na dojazd do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *