Skala podatkowa: kiedy powinieneś ją wybrać?

Masz do wyboru kilka form opodatkowania własnej działalności. Od tego, jaką formę wybierzesz, zależy Twoja wysokość podatku dochodowego odprowadzanego do urzędu skarbowego. Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą rozliczania podatku dochodowego jest skala podatkowa. Dowiedz się więcej na jej temat. Sprawdź, kiedy może być opłacalna dla Ciebie i Twojego biznesu.

 

Skala podatkowa – krótki opis

Skala podatkowa jest podatkiem na zasadach ogólnych, wybieranym przez przedsiębiorców. Do innych sposobów rozliczenia należą:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatek liniowy,
  • karta podatkowa.

Przy tej formie opodatkowania będzie Cię dotyczyła tak zwana progresja – czyli stawka podatku, która wzrasta wraz z przekroczeniem progów określonych w ustawie. Wynoszą one odpowiednio: 18% do 85,528 zł i 32% jako nadwyżka powyżej tej kwoty od osiągniętego dochodu.

 

W jakich przypadkach warto wybrać skalę podatkową?

Jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć, że musisz określić, poprzez jaką formę opodatkowania chcesz się rozliczać. W przypadku, gdy dopiero zakładasz swoją działalność, robisz to za pomocą druku CEIDG-1 i odpowiednio uzupełniasz pole 18. Dlaczego wybór skali podatkowej jest tak ważną sprawą? Jako podatnik masz prawo do:

  • korzystania z ulg podatkowych,
  • rozliczania się na jednym zeznaniu podatkowym z małżonkiem,
  • odliczenia kosztów uzyskania przychodów,
  • możliwości skorzystania z kredytu podatkowego, gdy po raz pierwszy rozpocząłeś prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • niepłacenia podatku, jeśli nie osiągniesz lub nie przekroczysz dochodu o wysokości 8000 zł.

Skala podatkowa, jak każda z form opodatkowania, posiada też swoje wady. Nie jest ona korzystna dla Ciebie w przypadku, gdy osiągasz wysokie dochody. Jeśli przekraczają one 85,528 zł, musisz przejść na stawkę podatku wynoszącą 32%. Jesteś zobowiązany również do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, co generuje dodatkowe koszta pieniężne i czasowe tego rozwiązania.

 

Jak wybrać sposób opodatkowania

Skala podatkowa dla przeciętnego przedsiębiorcy wydaje się najkorzystniejszym z rozwiązań. Jeśli chcesz rozliczać się za jej sposobem, musisz złożyć odpowiednie oświadczenie. Pismo należy składać we właściwym dla Ciebie urzędzie skarbowym do dnia 20 stycznia.

W deklaracji należy oświadczyć, że rezygnujesz z obecnie używanej formy opodatkowania i od nowego roku chcesz używać skali podatkowej. Jest to konieczność w przypadku, gdy w poprzednim roku korzystałeś z innej formy opodatkowania. Jeśli w ubiegłym roku używałeś skali podatkowej, nie musisz ponownie składać tego oświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *