urzad skarbowy

Który urząd skarbowy jest właściwy? Sprawdź, gdzie możesz złożyć swoją deklarację podatkową

Złożenie PIT dotyczy każdego podatnika i jest jego podstawowym obowiązkiem. Jeśli robisz to po raz pierwszy lub niedawno się przeprowadziłeś, możesz zastanawiać się, pod który urząd skarbowy podlegasz i gdzie powinieneś złożyć swoje zeznanie podatkowe. Podanie błędnego adresu jest częstą pomyłką w corocznych deklaracjach. Warto mieć świadomość, że taki błąd może Cię kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Miejsce zamieszkania a urząd skarbowy

Główna pomyłka podatników to wskazanie w zeznaniu PIT nie miejsca zamieszkania, a miejsca zameldowania, które figuruje w dowodzie osobistym. Podatki trzeba odprowadzać tam, gdzie przebywa się w ciągu roku. Właściwy urząd skarbowy to ten, pod który podlegałeś 31 grudnia poprzedniego roku.

Istnieje pewien wyjątek. Jeśli rozliczasz się na zasadzie karty podatkowej, to Twój urząd skarbowy, w którym musisz złożyć zeznanie, znajduje się w miejscu położenia zakładu, który wskazałeś w formularzu CEIDG-1.

Rozliczenie PIT z małżonkiem

Zastanawiasz się co w przypadku, gdy składasz wspólne rozliczenie z małżonkiem? Nie wiesz, jak w tej sytuacji wybrać odpowiedni urząd skarbowy? Deklaracja powinna trafić do urzędu w miejscu zamieszkania. Jeśli wraz z małżonkiem posiadasz różne adresy to macie możliwość wyboru, w którym urzędzie złożyć PIT. Musicie je wskazać w zeznaniu podatkowym.

Reguła ta dotyczy jedynie formularzy PIT-36 i PIT-37, które wypełniacie wspólnie. Jeżeli rozliczacie dochody, które nie podlegają wspólnemu opodatkowaniu, to każdy z was podlega pod inny urząd skarbowy i to do niego musi wysłać swoją deklarację podatkową.

Jak rozliczyć PIT online?

Jaki urząd skarbowy powinieneś wybrać, gdy wysyłasz deklarację PIT online? Miejsce złożenia zeznania nie zmienia się ze zmianą formy jego przekazania. Twoim urzędem będzie więc ten, pod który podlega miejsce, w którym mieszkałeś 31 grudnia ubiegłego roku.

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną ze złożenia PIT online? Jest to najwygodniejszy sposób na dostarczenie deklaracji do urzędu, jeśli jesteś daleko od miejsca, w którym musisz złożyć zeznanie. Cały proces zajmuje często cały dzień, co może być przeszkodą dla wielu osób. Wypełnienie PIT online to zaledwie kilka minut.

System do składania e-deklaracji poprowadzi Cię przez pola, które musisz wypełnić, pomoże w wykonaniu niezbędnych obliczeń i wyśle deklarację do wybranego przez Ciebie organu podatkowego. Otrzymasz gwarancję, że PIT dotarł na czas – będzie to Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *