Jak wypełnić PIT39? Co jest konieczne do prawidłowego rozliczenia deklaracji?

Zeznanie PIT-39 jest przeznaczone do rozliczania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Obowiązek ten dotyczy Ciebie, gdy nabyłeś lub wytworzyłeś nieruchomość i sprzedałeś ją przed upływem 5 lat od tego faktu. Jeśli musisz ją złożyć, pamiętaj o nieprzekroczeniu terminu, który upływa z końcem kwietnia. Spójrz, jak wypełnić PIT-39 i czego do tego potrzebujesz.

Spis podatników składających PIT-39

Nie wiesz, czy obowiązuje Cię złożenie PIT-39? Ustawa obliguje do tego osoby, które odpłatnie zbyły posiadaną przez siebie nieruchomość. Mowa tutaj o przypadkach takich, jak:

 • nieruchomości lokalowe – część budynków, które stanowią odrębny przedmiot własności,
 • nieruchomości budynkowe – budynki na trwałe związane z gruntem. Są one przedmiotem własności odrębnej od gruntu.
 • nieruchomości gruntowe – części powierzchni ziemskiej, które nalezą do podatnika. Stanowią odrębne przedmioty własności.

Podatek ten jest obliczany od dochodu i jest on przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości. Możesz go policzyć poprzez odjęcie kosztów odpłatnego zbycia od kwoty zbycia, jaka jest określona w umowie. Nie jesteś pewien, co wchodzi w skład kosztów odpłatnego zbycia? Są to środki związane z dokonywaniem transakcji. Może to być podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę bądź opłaty za prowizję dla pośredników.

 

Deklaracja PIT-39 – Kiedy nie musisz jej składać?

Zastanawiasz się, jak wypełnić PIT-39? Upewnij się czy nie jesteś z tego zwolniony. Jeżeli uzyskałeś przychody ze zbycia nieruchomości i przeznaczyłeś je na własne cele mieszkaniowe, takie jak:

 • nabycie lokalu mieszkaniowego, budynku lub udziału bądź jego części,
 • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego bądź udziału w takim gruncie,
 • nabycie gruntu lub udziału w gruncie, bądź prawo do użytkowania gruntu wieczystego i udziały w takim prawie,
 • spłata kredytu lub pożyczki pobranego na własne cele mieszkaniowe,
 • rozbudowa, przebudowa lub adaptacja na własne cele mieszkalne lokalu, budynku lub jego części.

 

Jak wypełnić PIT-39? Zobacz, czego potrzebujesz

Zastanawiasz się nad tym, jak wypełnić PIT-39 i czego do tego potrzebujesz? Prócz prawidłowego określenia wysokości podatku, musisz uwzględnić też koszty uzyskania przychodu. Są one związane z:

 • kosztami wybudowania nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • nabyciem nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • zapłaconym podatkiem od spadków i darowizn,
 • nakładami, które miały wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości i praw majątkowych (m.in. wkład w wykończenie mieszkania).

 

PIT-39 bez pomyłek – rozlicz się online

PIT-39 jest deklaracją, której nie wypełniasz zbyt często. Jeżeli składasz ją po raz pierwszy lub robiłeś to kilka lat temu i nie pamiętasz, jak wypełnić PIT-39, skorzystaj z rozwiązania online.

System pomoże Ci w wypełnieniu PIT-ów. Poprowadzi Cię krok po kroku przez konieczne do uzupełnienia rubryki, wspomoże w obliczeniach, a na koniec prześle dane zeznanie podatkowe do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego. Po zaakceptowaniu dokumentów otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie Twoim potwierdzeniem złożenia deklaracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *