Jak wypełnić i rozliczyć PIT-37 online

Curabitur aliquet quam id dui posuere blandit. Donec rutrum congue leo eget malesuada. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Sed porttitor lectus nibh.

Pod koniec kwietnia, gdy podatników ogarnia gorączka związana z rozliczeniem deklaracji podatkowej PIT-37 większość z nich stawia sobie pytanie: czy warto rozliczyć PIT przez internet? Odpowiedź jest prosta: warto.

PIT online to przede wszystkim oszczędność czasu, bowiem formularze internetowe są tak skonstruowane, że ich wypełnienie jest zdecydowanie szybsze niż odręczne wypełnianie deklaracji podatkowej. Z kolei część podatników wciąż ma obawy czy poradzi sobie z internetową wersją PIT-37. Spokojnie, program jest bardzo łatwy w obsłudze, poza tym część obliczeń przeprowadza za podatnika. Ostatecznie więc jest nie tylko szybciej, ale i zdecydowanie łatwiej.

 

PIT online: zobacz jakie to proste

Czego potrzeba do rozliczenia PIT-37 przez internet? Przede wszystkim deklaracji PIT- 11 czyli tej, którą wystawia nam nasz zakład pracy, zleceniodawca czy ZUS. To tak zwani płatnicy, którzy już zapłacili za nas zaliczki na podatek. Poza tym potrzebujemy jedynie komputera i wiedzy co do wartości naszego przychodu za ub. rok podatkowy (w tym przypadku za 2018). Następnie:

  • Logujemy się do systemu lub pobieramy na nasz komputer program do wypełniania PIT online.
  • Uzupełniamy pola podążając za wskazaniami programu.
  • Na koniec autoryzujemy deklarację podatkową. W tym właśnie celu jest nam potrzebna informacja co do przychodu za ub.rok podatkowy. Za to dobra wiadomość jest taka, że wypełniając PIT -37 online nie musimy posiadać podpisu elektronicznego.
  • Wysyłamy formularz do właściwego urzędu skarbowego.
  • Czekamy na UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Ten dokument należy zachować dlatego najlepiej zapisać go na dysku lub wydrukować i schować z innymi dokumentami. UPO przyda się podczas kontroli fiskusa. Jest także naszym poświadczeniem, że rozliczyliśmy PIT- 37 w wymaganym terminie.

 

Pamiętasz o kwocie wolnej od podatku?

Wypełniając PIT online nie zapomnij uwzględnić ulg podatkowych, które pozwolą na obniżenie podatku. Ważne jest by wiedzieć, iż w tym roku podatkowym kwota wolna od podatku wynosi 8001, czyli jest o dwa tysiące wyższa niż ta w roku ubiegłym.  Poza tym w formularzach PIT online są pola w których można uwzględnić szereg ulg. Na przykład rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą skorzystać z ulgi, podobnie od podatku możemy odpisać koszty internetu lub rehabilitacji.

I na koniec: PIT przez internet to dziś najszybszy sposób na złożenie naszego corocznego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. Warto docenić to rozwiązanie, bowiem przekroczenie terminu do złożenia deklaracji grozi karą w postaci grzywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *