PIT-36 online – dla kogo, jak rozliczyć?

Do najpopularniejszych deklaracji podatkowych należy PIT-36. To zeznanie wypełniają osoby, które w poprzednim roku podatkowym rozliczały się według skali podatkowej – 18 i 32%. Dotyczy ona przede wszystkim przedsiębiorców, osób łączących pracę na etacie z działalnością gospodarczą i podatników uzyskujących przychód z najmu. Podpowiadamy, kiedy wybrać PIT-36 i jak rozliczyć się z fiskusem na tym zeznaniu.

Kto wybierze PIT-36?

Listę podatników posiadających obowiązek złożenia deklaracji PIT-36 określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią powinieneś rozliczyć się w ten sposób, jeśli w roku, za który składasz zeznanie uzyskałeś przychody:

  • ze źródeł przychodów spoza terytorium kraju (bez pośrednictwa polskich pośredników),
  • z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
  • ze źródeł, z których samodzielnie opłacałeś zaliczki na podatek,
  • z innych źródeł opodatkowanych na ogólnych zasadach, jeśli ani płatnik, ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowych.

PIT-36 dotyczy też podatników, którzy prowadzili:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (czyli 18 i 32%),
  • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Inne okoliczności do rozliczenia się na PIT-36

Istnieje też szereg innych sytuacji, w których jako podatnik powinieneś wybrać złożenie PIT-36. Będziesz do tego zobowiązany m.in., jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, który samodzielnie rozliczałby się przy użyciu tej deklaracji (np. z powodu prowadzenia działalności gospodarczej). W takim wypadku wspólnego rozliczenia należy dokonać na deklaracji PIT-36.

Podobnie w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. Jeśli jesteś jednym z rodziców lub opiekunem prawnym (i jednocześnie panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem jesteś w separacji lub małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich bądź odbywa karę więzienia), możesz złożyć PIT-36, nawet jeśli samodzielnie składałbyś deklarację PIT-37.

 

Wypełnienie PIT-36 online

Szybkim sposobem na rozliczenie się z urzędem skarbowym jest wypełnienie PIT przez internet. Decydując się na taką formę wypełnienia zeznania zyskujesz pewność, że poprawnie wpisałeś wszystkie dane (system po przesłaniu automatycznie sprawdza, czy nie popełniono błędów), a także zyskujesz na czasie. Deklaracja po weryfikacji od razu trafia do kolejki do rozpatrzenia.

Do rozliczenia deklaracji PIT przez internet przygotuj kilka danych:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za poprzedni rok (jeśli nie składałeś wtedy, deklaracji, w polu wpisz „0”).

 

Wypełnienie PIT przez internet zajmuje kilka minut. Co ważne, program prowadzi podatnika przez kolejne etapy krok po kroku, wskazując, które pola uzupełnić, a następnie sam dokonuje obliczeń. Ryzyko wysłania niepoprawnie wypełnionej deklaracji spada do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *