Deklaracja PIT-28, czyli ryczałt ewidencjonowany

PIT-28 to deklaracja dla podatników rozliczających się poprzez ryczałt od dochodów ewidencjonowanych.  W celu wypełnienia PIT-28, musisz złożyć oświadczenie o chęci rozliczania według tego sposobu opodatkowania. Pamiętaj o tym, że czas na oddanie deklaracji upływa 31 stycznia.

 

Dla Kogo PIT-28?

Jest to deklaracja dla podatników, którzy uzyskali przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku. Przychody, z jakich możemy się rozliczać w tym wypadku, to:

  • umowa najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umowy o podobnym charakterze, które rozliczasz poza działalnością gospodarczą,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza rozliczana ryczałtowo,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza, którą posiadasz w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanych ryczałtowo.

Pamiętaj o tym, że do 20 stycznia w danym roku podatkowym musisz złożyć zaświadczenie dotyczące chęci rozliczania się w formie zryczałtowanego przychodu. Jeżeli Twój dochód pochodzi z najmu, musisz to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy uzyskałeś pierwszy dochód z tego tytułu.

Jeżeli rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej lub zacząłeś uzyskiwać przychody z najmu w trakcie roku, musisz złożyć takowe zawiadomienie najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności. Istnieje od tego wyjątek w przypadku, gdy w poprzednich latach korzystałeś z formuł rozliczania PIT-28 i nie zmieniłeś tej formy opodatkowania. Nie musisz wtedy zawiadamiać swojego urzędu.

 

Lista ulg, których nie rozliczysz przy zastosowaniu PIT-28

W momencie podjęcia decyzji o rozliczeniu się za pomocą PIT-28, pamiętaj o tym, że na tej deklaracji nie odliczysz części ulg podatkowych. Mowa tutaj między innymi o:

  • rozliczeniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • uldze z tytułu przychodów opodatkowanych poza ryczałtem,
  • możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej.

Podczas korzystania z rozliczenia w formie PIT-28 nie możesz złożyć wspólnego zeznania podatkowego wraz z małżonkiem. W wypadku uzyskania przychodów z posiadania rzeczy lub wspólnej własności musicie rozliczyć dwa osobne druki PIT-28.

Warto pamiętać o pewnym wyjątku. Jeżeli w kolejnym roku przekroczysz próg przychodu, tj. 150.000 euro (kwota ta jest przeliczana na złotówki), to stracisz prawo do rozliczania się ryczałtem.

 

Jak nie popełnić błędów w PIT-28?

W przypadku, gdy nie jesteś pewien poprawności rozliczonej deklaracji PIT-28, warto skorzystać z możliwości złożenia takiego pisma przez internet. Wystarczy, że skorzystasz z programu do PIT online. Pokieruje Cię on przez wszystkie kroki i sam wykona za Ciebie obliczenia. Wypełnienie PIT-u nie zajmie Ci więcej niż kilka minut, nie musisz wychodzić przy tym z domu.

Po wypełnieniu wszystkich kroków i uzupełnieniu deklaracji system sprawdzi poprawność danych i wyśle go do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego. Nie musisz obawiać się o brak potwierdzenia. Otrzymasz je w formie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *