bład w PIT

Błąd w PIT – sprawdź, jakie są najczęstsze pomyłki w deklaracjach podatkowych

Przy wypełnianiu zeznania podatkowego łatwo się pomylić. Spora liczba osób nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje mogą ich czekać. Błąd w PIT może być powodem wykroczenia lub przestępstwa karno-skarbowego. Wielu błędów da się uniknąć. Można je również względnie szybko naprawić. Przeczytaj o najpopularniejszych pomyłkach w przypadku wypełniania deklaracji PIT. Dowiedz się co zrobić, aby się przed nimi ustrzec.

1.     Błąd w PIT – niepoprawnie wybrany formularz

Formularze zeznań podatkowych ulegają nieznacznej modyfikacji niemal każdego roku. Nie wszyscy o tym wiedzą. Aby poprawnie rozliczyć się z urzędem skarbowym, musisz mieć aktualny druk.

Jeśli wypełniasz deklarację samodzielnie, najlepiej pobierz ją ze strony Ministerstwa Finansów. Spójrz też na numer indeksu – znajduje się on w lewym lub prawym dolnym rogu dokumentu. W przypadku rozliczania e-deklaracji, program do wypełniania PIT online będzie zaopatrzony w aktualny formularz.

2.     Błąd w PIT – błędnie podany identyfikator podatkowy

Pierwsza z wypełnianych pozycji w Twojej deklaracji to identyfikator podatkowy osoby fizycznej. W tej rubryce możesz wybrać PESEL lub NIP w zależności od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy jesteś osobą fizyczną. Sprawdź, na czym polega najczęściej popełniany błąd w PIT w tej sytuacji.

Niektórzy z podatników podają niewłaściwy rodzaj identyfikatora – wpisują numer PESEL zamiast NIP lub odwrotnie. Pamiętaj, jeśli w przednim roku zakończyłeś działalność gospodarczą, to wypełniając deklarację PIT, musisz posługiwać się numerem NIP. Wynika to z tego, że przez część poprzedniego roku prowadziłeś podmiot gospodarczy.

Częsty błąd w PIT to też podanie numeru NIP pracodawcy. Zdarza się to z tego powodu, że znajduje się on na PIT-11, który otrzymuje podatnik i przepisuje go omyłkowo do swojej deklaracji podatkowej.

3.     Błąd w PIT – brak celu składania zeznania podatkowego

Częsty błąd w PIT to niewskazanie celu zeznania podatkowego. W każdej deklaracji jest miejsce, w którym musisz zaznaczyć, w jakim celu składany jest PIT. Musisz określić, czy celem jest złożenie zeznania, czy jego korekta. Jeśli tego nie zrobisz, będzie równało się to z nieuznaniem rozliczenia. W tym przypadku zostaniesz wezwany do urzędu skarbowego w celu uzupełnienia deklaracji PIT.

4.     Błąd w PIT – źle obliczony dochód

Błąd w PIT, który zdarza się stosunkowo często, to źle obliczony dochód. Podatnicy wpisują wartość dochodu, która nie odpowiada różnicy między kwotą przychodu a kosztami jego uzyskania. Wynika to z błędnego podsumowania dochodów, które pochodzą z różnych źródeł.

Warto wiedzieć, że ten błąd jest łatwy do uniknięcia, gdy deklaracja zostanie wypełniona online. Program wskazuje, które pola trzeba wypełnić i dokonuje niezbędnych obliczeń, obniżając ryzyko pomyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *