Rozliczenie PIT przez internet – dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę

rozliczenie-pit-poradnik

Poprawne wypełnienie deklaracji podatkowych, nie musi być trudne. Wystarczy, że skorzystasz z programu, który ułatwia rozliczenie PIT. Pamiętaj o tym, że złożenie deklaracji w ten sposób przyspieszy cały proces i zniweluje ryzyko błędu do minimum. Sprawdź, najważniejsze etapy wypełnienia zeznania.

Rozliczenie PIT – wybór programu do rozliczenia podatku

Nie wiesz czym, powinieneś się kierować przy wyborze aplikacji umożliwiającej rozliczenie PIT online? Przede wszystkim dowiedz się, czy przy pomocy danego programu możesz wypełnić aktualny formularz, z którego zamierzasz skorzystać. Zwróć też uwagę na to, czy firma, udostępniająca oprogramowanie oferuje pomoc w zakresie technicznym i rozliczeniowym.

Zdecyduj się, w jaki sposób chcesz się rozliczać

W przypadku każdej formy składania deklaracji musisz wybrać sposób rozliczenia. Zorientuj się, który z nich jest dla Ciebie najbardziej opłacalny. Rozliczenie PIT jest możliwe przy pomocy 4 opcji:

  • Rozliczenie PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci – mogą z niego skorzystać osoby, które w trakcie roku podatkowego wychowały samotnie dziecko, przez przynajmniej jeden dzień.
  • Rozliczenie PIT indywidualne – dla podatników rozliczających się samemu, nie mogą oni korzystać z preferencyjnych kwot podatku dochodowego.
  • Rozliczenie PIT wraz z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6a ust. 1 ustawy – dla podatników, którzy byli w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, lecz przed złożeniem deklaracji PIT jeden z małżonków zmarł. Ta opcja może zostać również wybrana przez osoby, które zawarły związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, ale ich małżonek zmarł przed jego końcem.
  • Rozliczenie PIT wraz z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6a ust. 2 ustawy – forma rozliczenia dla podatników będących w małżeństwie przez cały rok podatkowy, którzy posiadają wspólnotę majątkową.

Warto pamiętać o dodatkowej opcji rozliczenia, która jest dostępna dla podatników posiadających zagraniczne rezydencje podatkowe lub dla osób będących ich małżonkami.

Zbierz odpowiednie dokumenty i uzupełnij niezbędne pola i tabele

Przed przystąpieniem do uzupełnienia deklaracji warto zgromadzić dokumenty zawierające niezbędne dane. W tym celu miej przy sobie formularz PIT-11 otrzymany od swojego pracodawcy. To właśnie on zawiera niezbędne dane dotyczące Twoich przychodów, dochodów, wysokości zaliczek na podatek dochodowy czy informacje o odprowadzonych składkach ZUS.

Pierwszym z kroków, będzie wpisanie danych osobowych i adresu urzędu skarbowego, do którego wyślesz swoje zeznanie. Następnie będziesz musiał uzupełnić odpowiednie rubryki wskazywane przez program dotyczące Twoich dochodów czy kosztów, co umożliwi poprawne uzupełnienie tabeli dochodów i strat (część C).

Dowiedz się więcej o swoich prawach do odliczeń

Wypełniając deklarację podatkową program wskaże Ci miejsca, w których możesz wpisać informacje dotyczące odliczeń podatkowych. Po umieszczeniu odpowiednich danych program obliczy przysługujące Ci kwoty. Dzięki temu możesz obniżyć wysokość swojego podatku dochodowego. Jeszcze przed przystąpieniem do rozliczania zeznania zorientuj się, czy przysługuje Ci m.in. ulga na internet, ulga mieszkaniowa lub ulga z tytułu kosztów poniesionych na leczenie rehabilitacyjne. Nie zapomnij o dołączeniu załącznika PIT-O wraz z deklaracją podatkową.

Wybierz e-deklaracje i pobierz zaświadczenie odbioru

Przed wysłaniem swojego zeznania podatkowego warto upewnić się, czy wszystkie wprowadzone dane są poprawne, a system nie wyświetla informacji o ewentualnych niezgodnościach. Po zrobieniu tego możesz wysłać PIT do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego przy pomocy systemu e-Deklaracje. Warto wspomnieć też o możliwości złożenia zeznania osobiście lub wysłania go pocztą, pomimo skorzystania z programu online. Po dostarczeniu PIT powinieneś otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, będące gwarancją dostarczenia deklaracji na czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *