odsetki za podatek

Nie zapłaciłeś podatku? Zobacz jakie odsetki za spóźniony podatek mogą Ci grozić

Zapomniałeś o zapłacie zaliczki PIT w wyznaczonym terminie? Nie zapłaciłeś podatku na czas? Mogą Ci za to grozić odsetki za spóźniony podatek. Pamiętaj o tym, że zaległość obejmuje zarówno kwotę bazową, jak i jej oprocentowanie. Sprawdź, jak nalicza się taką sumę i czy istnieje sposób na uniknięcie odsetek.

Jak obliczyć odsetki za spóźniony podatek?

Nie odwlekaj spłaty należności. Pamiętaj, że odsetki za spóźniony podatek są naliczane już od pierwszego dnia zwłoki. Urząd skarbowy nie upomina się o uiszczenie opłaty, musisz pamiętać o tym sam. Jeśli zaniedbasz tę sprawę, możesz ponieść konsekwencje swojej nieuwagi.

Na wysokość odsetek składają się następujące elementy:

  1. liczba dni opóźnienia,
  2. wysokość zaległości,
  3. stopy odsetek za zwłokę.

Powyższe elementy należy przez siebie pomnożyć, a następnie podzielić je przez liczbę dni w roku. Wynik musisz zaokrąglić do pełnych złotych: jeśli końcówka jest mniejsza niż 50 groszy, to zaokrąglasz ją w dół i analogicznie – 50 i więcej groszy zaokrąglasz w górę. Odsetki za spóźniony podatek naliczają się od pierwszego dnia po upływie terminu płatności.

Odsetki za spóźniony podatek mogą być naliczane zgodnie z podstawową lub preferencyjną stawką. Zależy to od przyczyny powstania zadłużenia. Podstawowa stawka wynosi sumę 2% i 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Obniżona stawka to ¾ podstawowej. Preferencyjne warunki mogą Ci się należeć, jeśli złożysz korektę zeznania podatkowego, uzupełnioną o przyczyny wystąpienia opóźnienia. Musisz wtedy uregulować zaległość w ciągu 7 dni od złożenia korekty.

Jak zapłacić za zaległe należności?

Jak poradzić sobie w przypadku zaległości wobec urzędu skarbowego? Odsetki za spóźniony podatek możesz opłacić na dwa następujące sposoby:

  • zdecyduj się na uregulowanie płatności przez jeden przelew bankowy (jest to suma podatku + odsetki),
  • rozdziel opłaty i zrealizuj dwa osobne przelewy (jeden to kwota zaległego podatku, a drugi to wysokość naliczonych odsetek).

Rozwiązanie na uniknięcie odsetek

Czasami odsetki za spóźniony podatek są możliwe do uniknięcia. Dotyczy to jedynie niewielkich kwot. Zastanawiasz się, jak uniknąć odpowiedzialności za opóźnioną spłatę? Jeśli wysokość zaległej kwoty w dniu wypłaty nie przekracza 8,70 zł (przed zaokrągleniem do pełnej sumy), to zostaniesz zwolniony z zapłaty odsetek. Pamiętaj o tym, że im szybciej uregulujesz swoje zaległości podatkowe, tym większe szanse, że Twoje odsetki nie przekroczyły ustalonego limitu i będziesz mógł uniknąć dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *