Wszystko o PIT-36L. Kto może rozliczyć się według podatku liniowego?

Do końca kwietnia każdego roku podatnicy mają obowiązek rozliczenia się z fiskusem ze swoich przychodów z poprzedniego roku. Odpowiednie zeznanie musi złożyć każda osoba fizyczna, która osiągnęła jakikolwiek dochód w poprzednim roku. Szczególnym rodzajem deklaracji jest PIT-36L, który wypełniają podatnicy rozliczający się według liniowej formy opodatkowania dochodów. Kto może rozliczać się z urzędem w taki sposób?

 

Kogo dotyczy deklaracja PIT-36L?

Rozliczanie się na druku PIT-36L jest możliwe tylko po wcześniejszym zadeklarowaniu takiej chęci. Łączy się to z wyborem podatku liniowego, a nie – tak jak w pozostałych przypadkach – według skali podatkowej. Podatnik, aby móc składać PIT-36L, musi do 20 stycznia roku podatkowego złożyć pisemne oświadczenie o wyborze rozliczania się w ten sposób. Jeżeli zakłada nową działalność, może dokonać wyboru rozliczania się według podatku liniowego na wniosku rejestracyjnym CEIDG-1.

Kiedy nie można rozliczać się według skali liniowej? Zamiast PIT-36L powinieneś wybrać PIT-36, jeśli samodzielnie (lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki) prowadzisz działalność gospodarczą i uzyskujesz z niej przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. Dane usługi muszą być przy tym wykonywane przez Ciebie lub innego wspólnika w ramach spółdzielczego stosunku pracy lub stosunku pracy.

 

Na czym polega podatek liniowy?

Podatek liniowy, w przeciwieństwie do skali podatkowej, opiera się na jednolitej stawce podatku: 19%. Dotyczy ona wszystkich przychodów, bez względu na ich wysokość. Jest to więc opłacalna forma rozliczania się z urzędem skarbowym głównie dla przedsiębiorców osiągających wysokie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Warto wiedzieć, że wybór PIT-36L uniemożliwia odliczanie większości ulg. Na tym druku odliczysz wyłącznie:

  • składki na ZUS,
  • ulgi na działalność badawczo-rozwojową,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ulgi na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Na druku PIT-36L nie rozliczysz również przychodów z różnych źródeł. Jeśli więc przykładowo osiągasz przychody z umowy o pracę oraz prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, musisz złożyć dwa osobne zeznania: PIT-36L i PIT-37.

 

Wypełnienie PIT-36L zajmie Ci 5 minut

Wypełnienie deklaracji, jeśli rozliczasz się według skali liniowej, nie różni się znacznie od uzupełnienia innych rodzajów zeznań podatkowych. PIT-36L możesz wypełnić samodzielnie na wydrukowanym piśmie lub przez program do wypełniania PIT-ów online. Coraz więcej przedsiębiorców wybiera ten drugi sposób, ceniąc sobie oszczędność czasu i wygodę.

Do wypełnienia zeznania w ten sposób potrzebujesz jedynie podstawowych danych osobowych oraz kwoty przychodu z poprzedniego roku. Program wskaże Ci pola do uzupełnienia i sam dokona niezbędnych obliczeń. Następnie, jeszcze przed wysłaniem PIT-u do urzędu, sprawdzi jego poprawność. Jeśli wszystkie informacje będą wpisane prawidłowo, druk znajdzie się we właściwym urzędzie bezpośrednio w kolejce do rozpatrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *