Dla kogo PIT-38? Sprawdź, jak wypełnić deklarację na podstawie druku PIT-8C

Koniec kwietnia jest czasem rozliczania się z urzędem skarbowym. Duża część deklaracji podatkowych jest składana właśnie wtedy. Jedną z nich jest PIT-38, na którym rozliczają się podatnicy, którzy w poprzednim roku uzyskali przychody z kapitałów pieniężnych lub giełdy. Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Ten rodzaj deklaracji może przysporzyć podatnikom nieco więcej problemów, niż uzupełnienie innych druków. Wystarczy jednak przestrzegać kilku wytycznych, by bezbłędnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

 

Dla kogo PIT-38 – sprawdź, czy musisz go wypełnić

Dla kogo PIT-38 jest obowiązkowym zeznaniem do złożenia? Z reguły ten rodzaj deklaracji wypełniają osoby, które w poprzednim roku podatkowym uzyskały przychody z transakcji giełdowych na papierach wartościowych i innych tego typu instrumentach. Powinieneś wypełnić PIT-38, jeśli w poprzednim roku uzyskałeś przychody z tytułu:

  • odpłatnego zbycia:
  • udziałów w spółkach z osobowością prawną lub innych papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych,
  • pochodnych instrumentów finansowych
  • objęcia:
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
  • wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie „dla kogo PIT-38?” i nie wiesz, czy należysz do tej grupy podatników, musisz wiedzieć, że masz obowiązek złożenia tego zeznania również wtedy, gdy nie otrzymałeś przychodu (np. w sytuacji, gdy transakcję uregulowałeś za pomocą ustawy cywilnoprawnej). Wynika to z faktu, że przychód ze zbycia papierów wartościowych zawsze jest opodatkowany.

Uwaga! PIT-38 nie dotyczy Cię wówczas, gdy Twój dochód kapitałowy pochodzi z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku dochód lub stratę najczęściej zadeklarujesz na druku PIT-36 lub PIT-36L.

 

Sprawdź, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38

Zastanawiasz się, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38, by szybko rozliczyć się z urzędem skarbowym? Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest zdobycie formularza PIT-8C. Uzyskasz go w każdym domu maklerskim, za pośrednictwem którego w poprzednim roku dokonywałeś transakcji. Musisz jednak wiedzieć, że nawet, jeśli druk do Ciebie nie dotrze, nadal ciąży na Tobie obowiązek wypełnienia i złożenia PIT-38 we właściwym urzędzie.

Jak wypełnić PIT-38, by uniknąć popełnienia błędów? Szczególną uwagę zwróć na pola A i B. Bardzo ważne jest, by zawierały poprawne i aktualne dane, a nie te, które podawałeś brokerowi. Na druku PIT-8C przyjrzyj się też rubrykom 45 i 46. Jeżeli nie zawierają błędów, odpowiednie wartości wpisz w polach 20 i 21 w swoim PIT-38. Jeżeli zauważysz jakieś nieprawidłowości, powinieneś samodzielnie obliczyć dochód i wpisać go na zeznaniu.

 

Jak wypełnić PIT-38 przez internet?

Przepisy udostępniają kilka sposobów na wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowych. W przypadku PIT-38 jest podobnie. Jak wypełnić PIT-38, jeśli chcesz własnoręcznie złożyć deklarację w urzędzie? Wtedy możliwości są dwie – wydrukowanie właściwego druku i wypełnienie go ręcznie lub skorzystanie z programu online, wydrukowanie uzupełnionego w nim dokumentu, a następnie złożenie pisma w urzędzie lub wysłanie go za pomocą listu poleconego.

Zdecydowanie szybciej można rozliczyć się z urzędem skarbowym dzięki programowi do rozliczania PIT-ów online. Program wskazuje podatnikowi niezbędne do uzupełnienia rubryki i sam dokonuje obliczeń. Następnie sprawdza poprawność deklaracji, a jeśli wszystko się zgadza – przesyła ją do urzędu skarbowym. Wtedy PIT-38 trafia bezpośrednio do kolejki do rozpatrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *