Zmiany w podatku PIT 2019 za 2018

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Cras ultricies ligula sed magna dictum porta.

Jak wypełnić PIT przez internet i ile w tym roku wynosi kwota wolna od podatku? To główne pytania, jakie stawia sobie przynajmniej raz w roku większość podatników. Warto wiedzieć co zmieniło się w przepisach, by oddać fiskusowi jak najmniej.

Zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem jest sporo. Przede wszystkim zmieniła się wartość kwoty wolnej od podatku czyli w rzeczywistości kwoty zmniejszającej podatek. Dziś jest wyższa i wynosi 8001 zł (poprzednio, dla roku 2017 wynosiła 6001). To oznacza, że z tej ulgi skorzysta większa grupa podatników, bowiem obejmie ona wszystkich tych, których dochód nie przekracza  13 tys. złotych (wcześniej 11 tys. złotych).

 

Renta, huragan i wakacje czyli kwota wolna od podatków a zmiany

Zmieniły się również kwoty odliczane od podatku z tytułu klęsk żywiołowych jak np. huragan, przyznawane ze świadczeń, jak renta czy emerytura, oraz kwoty wygranych w konkursach.  Oto najważniejsze zmiany:

  • Zmieniły się warunki dt. odpisu zapomogi otrzymanej w związku z klęską żywiołową, długotrwałą chorobą lub śmiercią. Chodzi o pieniądze wypłacane  funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub te wydanymi przez właściwego ministra. Zapomogi z tych źródeł, niezależnie od kwoty, można w całości odpisać od podatku. Te wypłacane z innych źródeł można odliczyć jeśli nie przekraczają sumy 6 tys. zł w roku podatkowym (czyli w 2018). To duża zmiana, w 2017 roku odpisać od podatku można było jedynie zapomogi do kwoty 2 280 zł.
  • Od podatku można odpisać także świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów do kwoty 3 tys. zł.
  • W kwestiach związanych z opieką nad małym dzieckiem, czyli kwoty za opiekunkę, żłobek czy przedszkole – do 1 tys. złotych miesięcznie na każde dziecko o ile świadczenie nie pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
  • Wygrane w konkursach do 2 tys. złotych
  • Dopłaty do wyjazdu dzieci na kolonie czy do sanatorium – w zależności od tego skąd pochodziły pieniądze. Jeśli płacił fundusz socjalny lub zakładowy – można odliczyć tę kwotę w całości. Z innych źródeł: do 2. tys. zł.

 

Wypełniasz PIT przez interet? Pamiętaj o nowościach

W aktualnym roku podatkowym  (2018), od podatku można odliczyć  wynagrodzenia za udzielanie pomocy służbom państwowym, choć wcześniej tego rodzaju zwolnienia nie było. Wypełniając PIT przez interenet warto więc wiedzieć o zmianach w przepisach. Nowością jest też odliczenie kwoty świadczenia uzyskanego z tytułu uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Zaś wynajmujący mieszkania, którym najemcy zalegają z czynszem mogą odpisać tę kwotę plus odsetki. A dla rodzin zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów przysługuje możliwość odpisu do 3 tys. zł. Studenci, których uczelnia skierowała na odbycie praktyki zawodowej mogą odpisać od podatku wartość uzyskanego w ten sposób świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *