PIT-16A: Karta podatkowa – wszystko, co warto wiedzieć przed rozliczeniem

Zeznanie PIT-16A przeznaczone jest dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej. Czas, do kiedy musisz to zrobić, to koniec stycznia. Przeczytaj, czego potrzebujesz i jakich terminów musisz dotrzymać, aby złożyć PIT-16A.

Czym jest karta podatkowa?

Karta podatkowa to jedna z najprostszych form opodatkowania. Polega na płaceniu stałej kwoty podatku, niezależnie od dochodów firmy w danym miesiącu. Ta sposób rozliczania nie obejmuje wszystkich przedsiębiorców, zależy to od rodzaju wykonywanej przez nich działalności. Lista ta wynosi ponad 100 pozycji, a w jej skład wchodzą m.in. murarze czy firmy świadczące usługi gastronomiczne.

Z rozliczania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i spółki cywilne. Zaletą, która niesie za sobą karta podatkowa jest fakt, że nie musisz rozliczać się już za pomocą tradycyjnej księgowości. Pozwoli Ci to na obniżenie kosztów w firmie.  Na określenie wysokości podatku, który musisz zapłacić ma wpływ liczba pracowników w Twojej firmie jak i liczba osób zamieszkujących miejscowość, w której prowadzisz swoją działalność.

 

Prawa i obowiązki – Karta podatkowa

Przed podjęciem decyzji o formie rozliczenia, rozważ za i przeciw wynikające z możliwości, jakie daje karta podatkowa. Prawa, jakie zyskasz dzięki niej to:

  • nie musisz prowadzić ksiąg,
  • nie musisz składać zeznań podatkowych,
  • nie musisz wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.

Pamiętaj o tym, że decyzja związana z wyborem karty podatkowej wiąże się również z obowiązkami. Musisz wydawać rachunki i faktury potwierdzające wykonanie usługi bądź sprzedaż towaru. Jeżeli rozliczasz się za pomocą PIT-16A, nie możesz:

  • korzystać z ulg i odliczeń (nie wliczając w to składki na ubezpieczenie zdrowotne),
  • rozliczać się jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko,
  • rozliczać się wraz ze swoim małżonkiem – nawet jeżeli dotyczy to innych przychodów (poza kartą podatkową).

 

Jak rozliczyć PIT-16A?

Czas na złożenie przez Ciebie deklaracji PIT-16A upływa wraz z końcem stycznia. Jeśli wybrałeś tę formę rozliczenia, pamiętaj o złożeniu PIT-16 przed upływem 20 stycznia do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego. Nie musisz tego robić w przypadku, gdy w poprzednich latach wypełniałeś już PIT-16A.  W przyszłości również nie będziesz musiał składać dodatkowej deklaracji, chyba, że:

  • zlikwidujesz działalność do 20 stycznia w danym roku,
  • złożysz przeciwną deklarację, co będzie wskazywało na brak chęci rozliczania się na zasadzie karty podatkowej.

Do zeznania PIT-16A nie powinieneś dodawać załączników. Jeśli masz do rozliczenia przychody z innego źródła, zrób to za pomocą innej deklaracji.

 

PIT-16A – złóż go za pomocą e-deklaracji

Po spełnieniu kryteriów i przystąpieniu do uzupełnienia deklaracji PIT-16A, zainteresuj się złożeniem jej przez internet. Jest to najszybsza z metod – wypełnienie zeznania trwa tylko kilka minut i jest bardzo intuicyjne. Program wskazuje Ci na jakie pola musisz zwrócić uwagę, gdzie wpisać dane i sam wykonuje potrzebne do tego obliczenia.

Po zakończeniu wypełniania formularza, program wyśle go do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego. Jeśli pismo zostanie poprawnie przetworzone, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest gwarancją tego, że zeznanie dotarło na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *