Jakie dokumenty musi zawierać PIT przedsiębiorcy, by mógł on złożyć deklarację?

przedsiebiorca pit podatek

Roczne zeznanie podatkowe dotyczy każdego przedsiębiorcy, niezależnie od wysokości osiągniętego w minionym roku przychodu. W przypadku prowadzenia firmy, PIT-36 lub PIT-36L musi być dostarczony do urzędu skarbowego do końca kwietnia. W zależności od przyjętych zasad rozliczenia rocznego, możliwe jest również rozliczenie PIT-28 lub PIT-16A. Jak skompletować dokumenty do rozliczenia deklaracji PIT przedsiębiorcy? Który sposób opodatkowania będzie najkorzystniejszy?

PIT przedsiębiorcy a rodzaje opodatkowania

Jako przedsiębiorca, masz prawo wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę opodatkowania. W zależności od stawki podatkowej, osiągane przychody będą wyszczególnione na jednym z poniższych formularzy:

  • PIT-36, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • PIT-36L, jeśli zdecydowałeś się na stałe oprocentowanie 19% podatkiem liniowym,
  • PIT-28, w przypadku rozliczania ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-16A, jeśli rozliczasz się z wykorzystaniem karty podatkowej.

PIT-36 – rozliczenie na zasadach ogólnych

PIT-36 jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Składany wówczas PIT przedsiębiorcy nie może wówczas zawierać dochodów innych, niż tych uzyskanych ze źródła objętego podatkiem progresywnym. PIT-36 za miniony rok podatkowy powinien zostać złożony najpóźniej do 30 kwietnia tego roku.

Rozliczenie na zasadach ogólnych mogą wybrać przedsiębiorcy, którzy w minionym roku podatkowym:

  • uzyskali przychody z prowadzonej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,
  • uzyskali dochody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy, opodatkowane skalą podatkową,
  • prowadzili tzw. działy specjalne produkcji rolnej, będące opodatkowane przy użyciu skali podatkowej.

PIT-36L – podatek liniowy przy wyższych dochodach

W przypadku własnej działalności gospodarczej, generującej duże dochody, podatnik może rozważyć zeznanie podatkowej. Jest to PIT przedsiębiorcy uzyskującego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które są rozliczane przy stałej, liniowej stawce 19%. PIT-36 może przynieść korzyści w przypadku, w którym przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, przedsiębiorca podlegałby pod 32% stawkę podatkową.

PIT-36L ma jednak swoje obostrzenie – przedsiębiorca nie ma prawa do skorzystania z kwoty wolnej od podatku, jak również nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. dokonaniem wyboru warto się jednak zastanowić – w przypadku PIT-36 przedsiębiorca nie może skorzystać z kwoty wolnej od podatku ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

PIT-28 przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Deklaracja PIT-28 jest przeznaczona dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bądź spółkę cywilną. W przeciwieństwie do powyższych deklaracji, PIT-28 musi trafić do urzędu skarbowego do końca stycznia.

Podobnie jak w przypadku rozliczenia o zasad ogólnych, płatnik PIT-28 może pomniejszyć wartość dochodu o odliczenia i ulgi. Sam podatek może być pomniejszony wyłącznie o uiszczone składki zdrowotne i ulgę abolicyjną.

PIT-16A – karta podatkowa

Korzystanie z karty podatkowej polega na opłacaniu stałego, miesięcznego ryczałtu. Jego wysokość jest opracowywana w oparciu o:

  • liczbę zatrudnionych pracowników,
  • rodzaj działalności gospodarczej,
  • wielkość miejscowości, w której płatnik prowadzi działalność.

Podobnie jak w przypadku rozliczenia ryczałtowego, PIT-28 musi zostać złożony do urzędu skarbowego najpóźniej do końca stycznia. Przy użyciu formularza PIT-28, podatnik może zadeklarować wysokość składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, która w poszczególnych miesiącach roku podatkowego zostanie odliczona od karty podatkowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *